Sakramenty
Według Katechizmu Kościoła Katolickiego Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi, są także ustanowionymi przez samego Chrystusa widzialnymi znakami Jego obecności i działania na ziemi. Przez te właśnie znaki jest nam udzielane życie Boże. Katechizm przedstawia również podział na grupę sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie i Eucharystię), następne to sakramenty uzdrowienia (pokuta i namaszczenia chorych), wreszcie sakramenty w służbie Kościoła jako wspólnoty (kapłaństwo i małżeństwa). Sakramenty święte przeznaczone są dla żywych i dla wierzących.
Chrzest

W naszej parafii sakrament chrztu przyjmują dzieci w II oraz IV niedzielę każdego miesiąca podczas Mszy sw. o godz. 12.00 w Kościele. Trzy tygodnie wcześniej zgłaszamy dziecko do chrztu św. z następujacymi dokumentami: akt urodzenia dziecka z USC, dokument sakramentu małżeństwa rodzicow dziecka, zaświadczenia rodziców chrzestnych z parafii stałego zamieszkania. Chrzestnym może być osoba, która jest wierząca i praktykująca, powinna mieć 16 lat i przyjęty sakrament bierzmowania oraz jeśli żyje w małżeństwie, to powinien być przyjęty sakrament małżeństwa. Nie może to byc osoba, ktora żyje tylko na kontrakcie cywilnym. Pouczenie przed chrztem św. w środę o godz. 19.00 w salce plebanii. Prowadzi ks. Dariusz Stopa.
„KTO PRZYJMIE CHRZEST, BĘDZIE ZBAWIONY”
ROCZKI
Za roczne dzieci będziemy się modlić w III Niedzielę miesiąca na Mszy św. o g. 12.00
Bierzmowanie

Przygotowanie do Bierzmowania trwa przez wiele lat. Kandydaci do bierzmowania w ramach duchowej formacji zobowiazani są do uczestnictwa w wielu spotkaniach modlitewnych, katechezach, a przede wszystkim potrzebny jest w ich życiu systematyczny udział w niedzielnej Mszy św. Przygotowanie do sakramentu bierzmowania prowadzą: ks. Ryszard Gęgotek, ks. Dariusz Stopa, ks. Grzegorz Mirosławski. W r. 2020 S. Bierzmowania będzie udzielony 14 listopada o g. 16.00.
„PRZYJDŹ DUCHU ŚWIĘTY, JA PRAGNĘ”
Najświętszy Sakrament

Pierwszą Komunię Świętą przyjmują dzieci z klas III Szkół Podstawowych, po wieloletnim przygotowaniu. Przeważnie po raz pierwszy w pełni uczestniczą we Mszy św. w drugą, trzecią i czwartą niedzielę maja na Mszy św. o godz. 10:30. W tym okresie dzieci oraz ich rodzice zobowiązani są w szczególny sposób do udziału w niedzielnej Mszy św. oraz w rożnych nabożeństwach parafialnych. Przygotowanie do I Komunii św. prowadzą: ks. Ryszard Gęgotek, ks. Dariusz Stopa, ks. Grzegorz Mirosławski. W r. 2021 SP nr 2- 16maja, SP nr 7- 23 maja, SPnr 15- 30maja.
„KTO SPOŻYWA CIALO i KREW MOJĄ MA ŻYCIE WIECZNE”
Sakrament Pojednania

Spowiedź w naszej parafii jest codziennie podczas Mszy św. odprawianych rano i wieczorem. W każdą niedzielę i święta podczas odprawiania Mszy św. można się wyspowiadać. Spowiadamy także w każdy pierwszy piątek miesiąca od godz. 17.00 oraz rano w czasie Mszy św. W nagłych przypadkach na każde wezwanie. Pamietajmy o warunkach dobrej spowiedzi.
„PRZYJDŹ, JEZUS NA CIEBIE CZEKA”
Namaszczenie chorych

W naszej parafii okazją do przyjęcia sakramentu namaszczenia są: rekolekcje wielkopostne, przed świętami Bożego Narodzenia, w dzień chorych, w razie nagłej potrzeby na każde wezwanie. Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę, ponieważ sakrament Namaszczenia Chorych nie jest udzielany osobom zmarłym.
Chorych odwiedzamy w domach w każdą pierwszą sobotę miesiąca od godz. 8.00. Odpowiedzialny - Ks. Ryszard Gęgotek.
„CHRYSTUS OBARCZYŁ SIĘ NASZYM CIERPIENIEM i DŹWIGAŁ NASZE BOLEŚCI”
Sakrament Kapłaństwa

Modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne; szczególnie czynią to nasze wspólnoty parafialne - Żywy Różaniec, Ministranci, a także modlimy się szczególnie w tygodniu modlitw o powołania kapłańskie i zakonne w niedzielę powołań kapłańskich w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Dziękujemy także Bogu za 7 kapłanów pochodzących z naszej parafii oraz za 2 siostry zakonne.
„TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ"
Sakrament Małżeństwa

Przynoszą ze sobą następujące dokumenty: metrykę chrztu, świadectwo bierzmowania, świadectwo z katechizacji ze szkoły średniej, dowody osobiste oraz zaświadczenie z USC, świadectwo z katechezy przedmałżeńskiej i poradnictwa rodzinnego.
Rozmowy przedmałżeńskie w kancelarii parafialnej odbywają się przy spisywaniu protokołu przedślubnego oraz dwa tygodnie przed ślubem.
„CO BÓG ZŁĄCZYŁ CZŁOWIEK NIECH NIE ROZDZIELA”