Strona: 1
NIEDZIELA PALMOWA
14-04-2019

Dzisiaj Niedziela Palmowa - pamiątka uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy przed męką i zmartwychwstaniem - rozpoczynamy Wielki Tydzień. Na każdej Mszy św. poświęcenie palm, które zastępuje akt pokuty. Uroczyste poświęcenie palm i procesja będzie na Mszy św. o godz. 10. 30. Niech udział w uroczystej Mszy Świętej będzie kolejnym znakiem naszej wierności i przynależności do Boga.

Porządek Wielkiego Tygodnia jest następujący:

Wielki Czwartek - w Kaplicy o godz.  7.00 udzielamy Komunii św. tylko tym, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy Św. wieczornej. Msza Wieczerzy Pańskiej będzie    o godz. 18.30. Wtedy gromadzimy się wokół Chrystusa Pana jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Wspominamy ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Po uroczystej Eucharystii przenosimy Najświętszy Sakrament do ,,Ciemnicy", która jest pamiątką ogrodu Getsemani. O godz. 21.00 odprawimy Godzinę Świętą. Zapraszamy wszystkich na liturgię Wielkiego Czwartku.

Wielki Piątek dzień śmierci naszego Pana. Dzień pozornego triumfu zła, grzechu, zawiści. Dzień smutku i żałoby. W tym dniu nie odprawiamy Mszy św., ale gromadzimy się na Drodze Krzyżowej i Liturgii Męki Pańskiej. Adorujemy Pana chwały, w Jego ogołoceniu, uniżeniu i męce, które przyjmuje z miłości do mnie.             O godz. 10.00 będzie Droga Krzyżowa dla wszystkich. Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się o godz. 18. 30 - składa się  ona m. in. z liturgii Słowa, Męki Pańskiej, Modlitwy Powszechnej, adoracji Krzyża oraz przyjęciu Komunii św. Na zakończenie przeniesienie w procesji Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W tym dniu obowiązuje post ścisły.  O godz. 20.00 -  Gorzkie Żale. O godz. 21.00 - Różaniec. Od godz. 22.00 - czuwanie przy Grobie Pańskim i adoracja młodzieży. Od godziny 24.00 do godz. 7.00 rano będzie przerwa w adoracji.

Wielka Sobota Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Zapraszamy doadoracji Chrystusa. Błogosławienie pokarmów będzie              o godzinie 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00. Po poświęceniu pokarmów jest właściwy czas na adorację Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.30 - rozpoczynamy obrzędy Wigilii Paschalnej. Składa się ona z liturgii światła, liturgii słowa Bożego, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. Udział w Ofierze Eucharystycznej niech uświadomi nam nasze szczególne miejsce w Sercu Bożym, naszą wielką godność jako dzieci, zaproszone na Ucztę Miłości.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - procesja rezurekcyjna o godz. 7.00

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - procesja rezurekcyjna będzie o godzinie 7.00

Nasze uczestnictwo w procesji rezurekcyjnej niech będzie naszym radosnym wyznaniem wiary w Zmartwychwstałego dla oddania chwały i uwielbienia naszego Pana i dla umocnienia naszego serca i serc bliźnich. Po procesji -Msza św. o godz. 7.30  Pozostałe Msze św. bez zmian. O godzinie 14.00 będziemy w kościele udzielali Sakrament chrztu świętego dzieciom.

W związku z Wielkim Tygodniem przypominamy:

1. W tym tygodniu Msze Św. i nabożeństwa wieczorne będą odprawiane w kościele.

2. Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu tylko w poniedziałek i we wtorek.

3. Spowiadamy podczas Mszy świętych: w poniedziałek, we wtorek i w środę.

4. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać do skarbonki z napisem.

5. Pouczenie przed chrztem św. w środę o godz. 19.00 w salce w plebanii.

6. Dzień chorych w Wielki Czwartek w od godz. 8.00. Prosimy o zgłoszenia.

7. Za udział w Liturgii Wielkiego Tygodnia można zyskać odpust zupełny.

8. Dary zbierane w Wielki Piątek będą przeznaczone na Grób Boży w Jerozolimie.

9. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 16.00.

10. Przypominamy wiernym, że w Wielki Piątek Komunię św. można przyjmować   tylko w czasie obrzędów Męki Pańskiej. Chorym można udzielać o każdej porze dnia. W Wielką Sobotę Komunia św. może być udzielana jedynie podczas Mszy Św. Wigilii Paschalnej.

11. Kuria diecezjalna proponuje nam mały chlebek, jaki możecie dzisiaj kupić. Ten mały chlebek kosztuje 5 zł. Jednak, kupując go, dajecie jeszcze dwa chleby dla najbardziej potrzebujących, którymi opiekuje się nasza diecezjalna Caritas. Warto więc zabrać dzisiaj ze sobą ten mały chlebek - Chlebek Miłości! W Wielką Sobotę możecie go przynieść w koszyczku ze święconką, a w Wielkanocny Poranek podzielić się nim z bliskimi. W ten sposób uczynicie piękny gest solidarności. Chlebki są dzisiaj rozprowadzane w przedsionku kościoła pod chórem.

12. Prezydent Miasta Jaworzna zaprasza na spotkania dla mieszkańców miasta Jaworzna, które będą poświecone zagadnieniom związanym z tegoroczną edycją Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Spotkania odbędą się 16 i 24 kwietnia 2019 r. w Sali Obrad Urzędu Miejskiego, przy ul. Grunwaldzkiej 33.

13. W Wielki Czwartek po zakończeniu liturgii, zapraszamy górników do salki pod kościołem dla zorganizowania Adoracji Pana Jezusa w Wielki Piątek.

14. Tematem świątecznego numeru Tygodnika Katolickiego ,,Niedziela" są m. in. artykuły: Nowa, ciekawa i wierna - o nowym redaktorze naczelnym Tygodnika ,,Niedziela"; Nie zostawiajcie nas samych - o Kościele cierpiącym; Tak mało a tak wiele; Tajemnica trzech dni; Europa czeka. Zachęcamy do lektury Tygodnika.

15. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać. Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy złożyli ofiary na konto parafialne.

16. Niech rozpoczynający się dziś Wielki Tydzień będzie czasem szczególnego towarzyszenia Jezusowi Chrystusowi i okazją do dawania życiem świadectwa wiary. Niech Boże błogosławieństwo ogarnie nas i cały świat.